=
Mikołaj Markiewicz
Mikołaj Markiewicz

Twórca metody Trening Widzenia®, psycholog, trener i terapeuta wzroku. Usprawnianiem widzenia zajmuje się od ponad 35 lat. Pracuje w Polsce, Europie Zachodniej i w USA.

więcej...
Subskrypcja newslettera

Dla osób niedowidzących

 • poprawa widzenia,ćwiczenia wzroku,trening widzenia,wady wzroku,słaby wzrok,krótkowzroczność,dalekowzroczność,zmęczenie oczu,warsztaty,trening wzroku,trenowanie widzenia,poprawa wzroku,neuro-rehabilitacja,naprawa wzroku

Warsztaty dla osób niedowidzących to zajęcia dla tych, którzy na skutek choroby mają ograniczone widzenie, szczególnie jeśli ich wzrok się pogarsza, dla osób cierpiących na różne dolegliwości związane ze wzrokiem, bądź posiadających szczątkowe widzenie. Zajęcia nie są alternatywą do leczenia medycznego lecz je uzupełniają. W przypadku wielu schorzeń oczu za pomocą prostych ćwiczeń można spowalniać lub powstrzymać proces degeneracyjny, a w niektórych przypadkach znacząco poprawić efektywność wykorzystania pozostałych możliwości wzrokowych.

Ze wzrokiem warto pracować w każdym momencie życia również w przypadku poważnych chorób oczu, czy tracenia ostrości widzenia. Podstawowym celem jest wtedy zahamowanie postępowania choroby i lepsze wykorzystanie tych możliwości, które jeszcze są w oczach. Dla wielu osób niedowidzących ogromną pomocą jest nauczenie się jak używać ich ograniczonego widzenia bez zmęczenia oczu, ponieważ długotrwały wysiłek coraz bardziej upośledza wzrok.

Podczas warsztatów uczestnicy poznają kilkadziesiąt ćwiczeń i procedur usprawniania wzroku. Uczą się, jak ćwiczyć wzrok w codziennym życiu. Opracowują indywidualne plany ćwiczeń.

Zajęcia te często realizowane są w ramach współpracy z Polskim Związkiem Niewidomych i Polskim Związkiem Głuchoniewidomych.

Forma warsztatów:
Zajęcia mogą trwać od kilku godzin do 2 tygodni, w zależności od potrzeb zgłaszanej grupy uczestników.

Miejsce warsztatów:
Cała Polska. Warsztaty organizowane są dla grup zorganizowanych.

Uczestnikom zapewniamy:

 • materiały szkoleniowe z opisami wybranych ćwiczeń,
 • wybrane pomoce do ćwiczeń,
 • indywidualną konsultację i opracowanie programu ćwiczeń.

Efekty:
Jakkolwiek nie potrafimy odwrócić procesów chorobowych w oczach, to można pracować nad tym, żeby lepiej używać zachowanego wzroku, jak również powstrzymać procesy chorobowe.

Osoby niedowidzące zazwyczaj nie zdają sobie sprawy jak bardzo mogą sobie pomóc żeby widzieć lepiej i patrzeć znacząco mniejszym wysiłkiem. Wykonywane podczas warsztatów ćwiczenia są proste, ale ich efektywność jest bardzo duża. Ogromna większość uczestników po zajęciach widzi wyraźniej, dokładniej i z dużo mniejszym wysiłkiem.

Podczas zajęć uczestnicy poznają kilkadziesiąt ćwiczeń, których skuteczność potwierdzona została przez tysiące osób niedowidzących.

Efekty warsztatów obejmują:

 • spowolnienie lub zahamowanie procesów degeneracyjnych,
 • lepsze widzenie: poprawa ostrości, pola widzenia,
 • znaczące zwiększenie komfortu patrzenia,
 • zatrzymanie pogarszania się wzroku,
 • umiejętność dłuższej pracy z komputerem, czytania czy pisania, bez zmęczenia oczu,
 • poznanie technik pracy ze wzrokiem i wprowadzenie ich w nawyk,
 • uruchomienie rezerw tkwiących w mózgu i oczach.

Cena warsztatów:
Cena warsztatów ustalana jest indywidualnie, w zależności od rodzaju warsztatów oraz czasu ich trwania.

Liczba uczestników:10-18 osób