Mikołaj Markiewicz
Mikołaj Markiewicz

Twórca metody, psycholog, terapeuta wzroku. Usprawnianiem widzenia zajmuje się od 30 lat. Pracuje w Polsce, Europie Zachodniej i w USA.

więcej...
Subskrypcja newslettera

Test wzroku

Mikołaj Markiewicz

  • Mikołaj Markiewicz, trening widzenia

Twórca metody, psycholog, terapeuta wzroku. Usprawnianiem widzenia zajmuje się od 34 lat. Pracuje w Polsce, Europie Zachodniej i w USA. Jest członkiem Association of Vision Educators. Od 1995 roku kieruje Ośrodkiem Treningu i Terapii Widzenia, w ramach którego prowadzi szkolenia, warsztaty i kilkudniowe obozy.

Prowadzi szkolenia dla:

  • osób z wadami wzroku: krótko- i dalekowidzów, 
  • dzieci, mającymi wady wzroku lub inne problemy ze wzrokiem, które powodują trudności w nauce,
  • psychologów, pedagogów i nauczycieli (od 15 lat),
  • osób pracujących przy komputerze (pracowników firm),
  • wybranych grup zawodowych (np. informatyków, sportowców, kierowców, czy pilotów),
  • osób używających wzroku w specyficzny sposób (np. przy szybkim czytaniu).

Popularyzuje metody usprawniania widzenia w prasie, radiu i telewizji, jest autorem m.in. 15-odcinkowego filmu telewizyjnego, prezentującego ćwiczenia wzroku dla dzieci.

Jako konsultant pracował nad poprawą wybranych aspektów wzroku zawodników Męskiej Reprezentacji Polski w Piłce Siatkowej.

Mikołaj Markiewicz jest pionierem rozwijania profilaktyki krótkowzroczności w Polsce. W 2009 podczas International Conference for Holistic Vision w Spa w Belgii powołał International Committee for School Myopia Issues (Międzynarodowy komitet do spraw krótkowzroczności szkolnej). W skład tej grupy weszło kilkunastu trenerów widzenia z 13 krajów Europy i obu Ameryk. Celem tej grupy jest wprowadzenie do przedszkoli i szkół prostych ćwiczeń zapobiegających epidemii wad wzroku. Mikołaj Markiewicz jest twórcą modelu FREE, wyjaśniającego genezę tej epidemii. Profilaktyka wad wzroku w oparciu o model FREE zyskała duże uznanie w środowisku profesjonalistów zajmujących się usprawnianiem widzenia i profilaktyką wad wzroku.

Był współorganizatorem pierwszej w naszym kraju konferencji o profilaktyce krótkowzroczności na poziomie krajowego ministerstwa edukacji, która odbyła się w marcu 2015 roku.